Inspiracje Moniki

Przemyślenia i inspiracje

Social Navigation

Sufity napinane: piękne możliwości aranżacji wnętrz

Dom

Obecnie bardzo popularny jest oryginalny i atrakcyjny sufit napinany. Ten szczegół może radykalnie zmienić wizerunek wnętrza. Istnieje wiele różnych opcji folii stretch o różnych kolorach, wzorach i fakturach. Dziś porozmawiamy o roli tych elementów we wnętrzach o różnych stylach.

Co to jest?

Piękne struktury napięciowe to solidne płótno rozciągnięte na głównym (przeciągowym) suficie. Mocowana jest za pomocą specjalnego profilu wykonanego z wytrzymałego aluminium lub tworzywa sztucznego.

 

Najczęściej do produkcji tych pięknych powłok stosuje się materiały takie jak folia PVC lub wysokiej jakości tkaniny syntetyczne. Na przykład może to być elastyczny poliester impregnowany poliuretanem, aby zapewnić większą niezawodność i trwałość.

Cechy szczególne

Sufit napinany – to świetne rozwiązanie, które można bezpiecznie zastosować w wielu pomieszczeniach. Dzięki tej opcji dekoracja będzie mogła odmienić pomieszczenie, czyniąc je bardziej atrakcyjnym i oryginalnym.

 

Takie powłoki są często stosowane w projektowaniu wielopoziomowym. Na przykład może to być dwupoziomowy sufit wykonany z niedrogiej płyty gipsowo-kartonowej, pośrodku którego można rozciągnąć folię PVC lub tekstylną. Takie projekty wyglądają znacznie ciekawiej i jaśniej niż proste kopie z płyt gipsowo-kartonowych, wykończone farbą lub tynkiem.

 

Te systemy zawieszenia mają z reguły grubość od 0,15 do 0,4 mm. Podczas montażu folia winylowa jest odpowiednio podgrzewana specjalną opalarką, po czym zostaje naciągnięta i „chowana” pod bagietką. W procesie stygnięcia materia zaczyna się stopniowo kurczyć, tworząc idealnie płaską i schludną powierzchnię sufitu.

 

Obecnie w wyspecjalizowanych sklepach można spotkać sufity podwieszane o różnych fakturach i kolorach. Dzięki niezłemu wyborowi każdy konsument będzie mógł wybrać dla siebie odpowiednią opcję, wykonaną w takim lub innym stylu. Warto wybrać nowoczesne sufity napinane.

 

Tak więc klasyczne białe powłoki o matowej fakturze stworzą w pomieszczeniu zwykłe bielenie, ale będą wyglądać bardziej gładko i schludnie, tworząc idealnie płaską powierzchnię. Jeśli chcesz przejść do satynowego sufitu napinanego, rezultatem będzie wizualny efekt pomalowanej podstawy. Błyszcząca folia jest w stanie stworzyć wizualny efekt bardziej przestronnej i wolnej przestrzeni dzięki dyskretnemu połyskowi i efektowi odbicia. Dlatego takie powłoki są tak często adresowane przy projektowaniu małych pomieszczeń (na przykład w „Chruszczowie”).

 

Jeszcze nie tak dawno na rynku materiałów wykończeniowych imitujących aksamit, skórę czy drewno pojawiły się jeszcze bardziej unikalne i ciekawe opcje. We wnętrzu takie sufity będą wyglądały bardziej niż oryginalnie, ale należy z nimi uważać. Jeśli wybierzesz niewłaściwe meble i dekoracje, takie powłoki obciążą przestrzeń i ją przeciążą.

 

Fani oryginalnych pomysłów projektowych i niebanalnych wnętrz powinni przyjrzeć się stylowym sufitom napinanym z nadrukiem fotograficznym. Takie kopie są droższe niż klasyczne warianty monochromatyczne, ale wyglądają po prostu bajecznie. Dziś najpopularniejsze płótna z rozgwieżdżonym niebem. Najczęściej montuje się je w sypialniach i uzupełniają dyskretne oświetlenie LED. W jednym tandemie taka konstrukcja jest w stanie uczynić pomieszczenie bardziej komfortowym i stworzyć w nim spokojną atmosferę.

 

Oprócz unikalnego designu, kolejną cechą sufitów podwieszanych jest to, że można w nich łatwo montować urządzenia oświetleniowe. Może to być nie tylko „główny” żyrandol w pomieszczeniu, ale także wpuszczane światła LED, a nawet systemy oświetlenia szynowego.

Zalety i wady

Jak każde inne wykończenie, sufit podwieszany ma wiele pozytywnych i negatywnych cech. Powinieneś o nich wiedzieć, jeśli planujesz wydać pieniądze na podobną konstrukcję w projekcie swojego domu.

Najpierw zapoznaj się z listą mocnych stron sufitów napinanych:

 

Przede wszystkim należy zauważyć szybkość instalacji takich konstrukcji. Ich instalacja nie zajmie dni ani tygodni, jak na przykład w przypadku opcji płyt kartonowo-gipsowych. Ich instalacja trwa kilka godzin.

Przed zainstalowaniem ścierek napinających wcale nie jest konieczne staranne przygotowanie sufitu podwieszanego i wyrównanie go za pomocą różnych środków. Dzięki tej przewadze możesz znacznie zaoszczędzić na zakupie odpowiednich mieszanek (np. tynku lub ziemi).

Co więcej, nie musisz pozbywać się starego wykończenia, czy to bielenia, farby czy tynku.

Podczas montażu sufitu prawie nie ma śmieci. Ponadto przed tą pracą nie jest wymagane przenoszenie mebli z pokoju.

Wśród zalet sufitów napinanych należy zaliczyć ich piękny wygląd. Przy pomocy takich materiałów można uzyskać idealnie gładkie i gładkie powierzchnie, które gładko ukryją niemal wszelkie wady i nierówności szorstkiego podłoża.

Również za pomocą takich powłok można „ukryć” przewody komunikacyjne klimatyzatorów, wentylacji wlotowej, czujników i kabli oświetleniowych oraz innych elementów. Ciekawą ofertę znajdziecie na stronie https://www.dekodps.pl/sufity-gwiezdne-niebo.html.

Sufity napinane są trwałe i niezawodne. Te cechy najczęściej zachęcają konsumentów do instalowania w swoich domach tych konstrukcji. Minimalny okres gwarancji na napinanie płótna wynosi 10 lat. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie pierwotny wygląd sufitu zostanie utracony. Jeśli chodzi o części montażowe, przy braku wpływu zewnętrznego zachowają swoją wytrzymałość przez długie 30 lat (lub dłużej).

Kolejną zaletą sufitów napinanych jest ich bezpieczeństwo. Są przyjazne dla środowiska i ognioodporne. Ponadto nie wydzielają obcych zapachów, nie są podatne na gnicie i nie wywołują reakcji alergicznych.

Wielu kupujących jest naprawdę zachwyconych bogatym asortymentem nowoczesnych sufitów napinanych. Dziś możesz wybrać odpowiednią tkaninę do każdego pomieszczenia, czy to przytulnej sypialni, pokoju dziecięcego, salonu, przedpokoju, kuchni, a nawet łazienki.

Warto zwrócić uwagę na odporność na wilgoć sufitów podwieszanych. Można je łatwo montować w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Na przykład może to być wspomniany wyżej basen lub łazienka.

Kolejną zaletą sufitów napinanych jest ich elastyczność. Dzięki tej właściwości takie powłoki w wprawnych rękach mogą przybierać praktycznie dowolny kształt.

Takie wykończenia są praktyczne. Są dość łatwe w montażu i równie łatwe do demontażu. Po usunięciu te płótna można bezpiecznie ponownie zainstalować, ponieważ ich pozytywne cechy nie ucierpią na tym.

Przy skurczu lub deformacji budynku sufit napinany nie jest pokryty pęknięciami i nie odpada.

Należy pamiętać, że takie projekty mają dobre właściwości izolacji cieplnej i akustycznej.

 

Ponadto podwieszany sufit jest w stanie uchronić sytuację przed „powodziami” z wyższych pięter. Nawet jeśli zaleją cię sąsiedzi z góry, płótno będzie w stanie wytrzymać spory ładunek – do 100 litrów na metr kwadratowy.

Należy przypisać zalety sufitów napinanych oraz ich zdolność do korzystnego oddziaływania na stan psychiczny domowników. Efekt ten osiągają piękne i niepozorne kolory, a także kojące i uspokajające rysunki, takie jak rozgwieżdżone niebo.

 

Jak widać, w sufitach podwieszanych jest wiele pozytywnych cech.

 

Mają jednak również kilka wad:

 

Główną wadą takiego wykończenia jest jego koszt. Oczywiście możesz zaoszczędzić pieniądze zarówno na samym płótnie, jak i na instalacji, ale wpłynie to negatywnie na trwałość i niezawodność konstrukcji.

Kolejną wadą płócien sufitowych jest strach przed ostrymi przedmiotami. W większym stopniu dotyczy to opcji wykonanych z PVC. Folia znajdująca się w tych sufitach jest bardzo cienka i krucha, dlatego można ją prać tylko miękką szmatką. Jeśli przypadkowo przetniesz ten materiał, możesz ostrożnie wykonać łatkę. Ten minus nie stanie się poważny, jeśli będziesz przestrzegać wszystkich zasad pielęgnacji tej dekoracji pokoju.

Powłoki napinane nie lubią zbyt wysokich ani zbyt niskich temperatur. Dlatego nie zaleca się ich montażu na balkonach, loggiach czy w łazienkach. W niskich temperaturach płótno może stracić elastyczność, a następnie pęknąć. Jeśli mówimy o wysokich temperaturach, sufit jest w stanie poważnie się odkształcić, a ponowna instalacja nie będzie już działać.

 

Jak poważne są te wady – każdy konsument sam decyduje. Wielu problemów z takimi sufitami można łatwo uniknąć, jeśli zastosujesz się do prostych zasad pielęgnacji.


monika

Mam na imię Monika. Lubię pisać. Masz pytania pisz moniqaa1991@gmail.com