Inspiracje Moniki

Przemyślenia i inspiracje

Social Navigation

Jak obchodzić się z pośrednikiem nieruchomości

Dom

Zapewne każdy z nas kiedyś kupował bądź sprzedawał nieruchomość …ewentualnie miał po prostu do czynienia z pośrednikiem nieruchomości.
Pośrednik jak sama nazwa wskazuje powinien pośredniczyć przy zakupie/sprzedaży nieruchomości. Powinien rzetelnie sprawdzić stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Przygotować dokumenty niezbędne do podpisania umowy (wypis z KW, zaświadczenie o braku osób zameldowanych, ew. zaświadczenie o braku zadłużeń we wspólnocie) …powinien być tak upierdliwy, że my powinniśmy mieć go dość!!


Niech zapracuje na swoje 2,9% plus Vat …takie są Warszawskie realia. Na szczęście z większością agencji można wynegocjować nawet 50% upust na prowizji.
Niestety większość agentów nie ma zielonego pojęcia na czym ich praca powinna polegać. Uważają, że prowizja należy im się za samo wskazanie adresu. Często, jeżeli zależy nam na nieruchomości a widzimy że Agent nie bardzo jest gramotny, to całą pracę wykonamy za niego …ale pamiętajmy, że to on dostanie prowizje.


Pamiętajmy, że podpisując umowę z agentem jesteśmy jego zleceniodawca. On pracuje dla nas i możemy wymagać od niego większego zaangażowania niż samo wskazanie adresu.
Jeżeli agent jest wyjątkowo oporny, zawsze możemy zadzwonić do agencji, którą reprezentuje i poprosić o zmianę osoby odpowiedzialnej za naszą nieruchomość …kto wie, może przy odrobinie szczęścia trafi nam się pośrednik (często jedyny w agencji) posiadający licencję pośrednika.

Taki licencjonowany pośrednik powinien być bardziej zorientowany w tym co robić powinien.


monika

Mam na imię Monika. Lubię pisać. Masz pytania pisz moniqaa1991@gmail.com